שירות לקוחות: 03-510-1128
0 תפריט
יוטיוב
פייסבוק
אינסטגרם
גוגל
נגישות

סיפור להקת היהודים

אין ספק שללא החזון של בודגוב לא היתה קיימת להקת ה"יהודים" במתכונתה היום – אם בכלל!!
המוסיקאים אשר פדי (מתופף) ואבי יפרח (בסיסט) פנו אל שמוליק בבקשה להקליט סקיצות באולפן עבור זמרת בשם אורית שחף, לאחר שניסתה לעניין חברות תקליטים שלא מצאו עניין בחומריה. אף למפיק המוזיקלי יעקב גלעד (פוליקר) הושמעו חומריה של אורית שחף, אך הוא לא מצא בהם עניין.
שמוליק הגיע לחדר החזרות ונדהם מאיכות שירתה של אורית. שירה עם עוצמה בלתי רגילה, רוקרית אמיתית. שמוליק ליווה כמעט כל אומן בישראל, ותמיד חלם להקים הרכב רוק כבד שכל חבריו יהיו וירטואוזים. הרכב בסיגנון כזה מחייב זמר עם עצמה מובהקת, מבצע שלא "ייעלם" בלהקה שכזאת.
באותם ימים הרדיו היה מוצף בגל להקות חדשות (תופעה מבורכת כשלעצמה), אך הרצון הרב של אמצעי התקשורת וחברות התקליטים לעודד להקות אלו גרם למצב של חוסר סינון חומרים לא ראויים, וכל מי שניגן שעתיים כבר יכול היה להקים להקה, ולקבל מיד חוזה הקלטות מחברת תקליטים והשיר היה מושמע ללא הרף ברדיו.
מצב זה גרם לריבוי שירים שרמת הנגינה בהם נמוכה ואפשר היה לשמוע זיופים של נגני גיטרה אפילו בלהקות מפורסמות. שמוליק טען אז שהמוח היהודי המציא סגנון חדש שמבוסס בעצם על מוגבלות של נגנים וחוסר רקע מינימלי במוסיקה. צורם במיוחד היה כששמוליק צפה בראיון טלוויזיוני באחת הלהקות המפורסמות כשחבריה מתבדחים וצוחקים על נגן הגיטרה שלהם, כשבאחת ההקלטות הוא ניסה לנגן סולו ,הוא ניגן כל כך גרוע ואילו הם חשבו שזה מבחינתם "מגניב כזה" - נגן גרוע זה סטייל מגניב...
שמוליק התחלחל וחיכה להזדמנות להקים פרוייקט שיהיה מבוסס על נגנים וירטואוזיים כולם, ולקבוע רף של נגינה שיגרוף את הנוער - (והוא לא ידע עד כמה הדבר אכן ישפיע!) - בודגוב התחיל להיערך לפרוייקט שיהיה בעצם תקליט שמציב את הגיטרה בקדמת האלבום.
בודגוב אימץ את אורית תחת כנפיו, לקח את הפרוייקט תחת חסותו, ויצא לדרך. תום פטרובר עדיין לא היה בתמונה כחבר בלהקה. תום כתב את כל השירים לאורית (שהיתה אז חברתו), והאמין שלאחר שייצא אלבומה של אורית, יוציא גם הוא אלבום סולו משלו.
הלהקה שהתגבשה – אורית שחף, שמוליק בודגוב, אשר פדי, אבי יפרח וערן מיטלמן - הקליטה שישה שירים בביצוע אורית שחף, ברמת סקיצה באולפני 'סיגמא', עימם עבד בודגוב שנים רבות, וביומיים יצרו שישה שירים כולל מיקסים, להשמעה לחברות תקליטים.
בגמר ההקלטות שמוליק לקח קלטת ונפגש עם טמירה ירדני שניהלה את מופעה של יהודית רביץ (שמוליק ניגן בהפקה) ואמר לה:"יש לי כאן משהוא יוצא דופן, אני רוצה שתגיבי לזה". התלהבותו של שמוליק סחפה גם את ירדני לעניין והיא ביקשה להיות מעורבת בפרוייקט.
טמירה השמיעה את הסקיצות לחיים שמש ( אז – ראש המחלקה העברית בהד-ארצי) שמיד זיהה את ייחודו של הפרוייקט והקציב לו כ-80.000$( סכום שהיום נשמע דמיוני).
החזרות לאלבום התחילו עם אורית בלבד. במהלך העבודה שמע שמוליק את קולו של תום כששר את אחד השירים שכתב לאורית והבין באופן מידי שאין כל ספק שמדובר פה בצמד זמרים שחייבים להיות ביחד על הבמה. למרבה הפלא, היתה התנגדות גדולה מצד תום ואורית שרצו כל אחד מהם להיות סולן עצמאי, אך כשטמירה וגם חיים שמש שמעו את הרעיון של בודגוב – היה ברור להם שמדובר בשילוב נכון. טמירה, חיים ושמוליק הפעילו לחץ על השניים ושכנעו את תום ואורית להפוך לצמד "בלית ברירה".
חלק מתפקידו של מעבד-מפיק הנו לראות את האומן לכל אורך הדרך עד לבמה. עליו להיות בעל חזון, שמכתיב לכל אורך הדרך מה נכון ומה לא נכון לפרוייקט. שמוליק הרגיש שהשילוב הזה יהיה מוצלח, נכון ויוצא-דופן. כשתום משלים את אורית ולהיפך.
מכאן שמוליק החל להערך להקלטות הגיטרות של האלבום שהיו מרתקות ויוצאות דופן במיוחד.
האלבום הוקלט באולפני D.B כשטכנאי ההקלטות היה אוהד דקל וטכנאי המיקסים היה ראובן שפירא. סגנון האלבום מבוסס על סאונד הגיטרות יוצא-הדופן של שמוליק. זהו אלבום של גיטריסט.
בגמר ההקלטות הלהקה התפזרה מסיבות אישיות. לזכותם של תום ואורית ייאמר שהם "חרשו" את כל הארץ בהתמדה ועיקשות, הופיעו בפני קהל מועט בתחילת הדרך, ולא ויתרו למרות התעלמות אמצעי התקשורת מהם - אילולא כך לא היו מתגלים וכל הפרוייקט היה נעלם. הפרוייקט השפיע באופן עמוק ומהותי על דור שלם של מוסיקאים צעירים. ניתן לומר שעד היום מהווה אלבום 'היהודים' מעין אבן-דרך לכל נגן רוק באשר הוא, ובמיוחד נגני גיטרה.

 

ניגודיות גבוהה הגדלת טקסט הדגשת קישורים סגור תפריט נגישות
Inline HTML
המוצר נוסף לרשימת המוצרים, האם תרצה לעבור לעגלת הקניות?

שלחו פרטים ואנו נדאג ליצור עמכם קשר בהקדם

קראתי, ואני מקבל/ת ומאשר/ת את תנאי תקנון האתר